Analýza hypotečního trhu - Červen 2023


Hlavní událostí minulého měsíce bylo schválení novely zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla začít platit od 1.1.2024. Novela upravuje pravidla v případě předčasného splacení hypotéky. V původním znění zákon určoval, že pokuta může být ve výši “účelně vynaložených nákladů”.
Jaksi ale zákonodárci zapomněli definovat co to vlastně ty účelně vynaložené náklady jsou. Byl v tom tedy trochu nepořádek, který ČNB dočasně řešila doporučením spočívajícím v tom, že účelně vynaložené náklady jsou vlastně jen náklady za tiskárnu a člověka, který to naťuká do počítače. Tedy v praxi banky mohly účtovat maximálně kolem 1000 Kč. Tento stav byl samozřejmě dlouhodobě neudržitelný. Mohl by způsobit vážné problémy bankovnímu sektoru v případě, že by začaly sazby na trhu klesat a takřka každý klient by okamžitě chtěl refinancovat jinam za lepším úrokem před skončením domluveného času.

Částečně se tomuto tedy zabránilo novelou zákona. Novelou dochází ke konkrétní definici onoho sousloví “účelně vynaložené náklady”.

Účelně vynaložené náklady = administrativní náklady + úrokový rozdíl

ADMINISTRATIVNÍ NÁKLADY - toto jsou ty drobné náklady na tiskárnu a pracovníka žádost zpracovávajícího. Tyto mají strop ve výši 1000 Kč. V reálu to znamená, že všechny banky budou účtovat právě těch 1000 Kč.

ÚROKOVÝ ROZDÍL - tedy rozdíl mezi smluvním a referenčním úrokem. Smluvní úrok je daný v samotné úvěrové smlouvě. Je to úrok který by klient zaplatil do konce fixace. Onen referenční úrok bude vyhlašovaný Českou národní bankou. S největší pravděpodobností bude kopírovat tržní úrokové sazby dosažitelné v době žádosti o mimořádnou splátku.

Tato změna v praxi bude znamenat, že pokud budou na trhu sazby vyšší, než je sazba na smlouvě, pak bude úrokový rozdíl záporný a tedy se nebude účtovat nic. Pokud na trhu sazby budou nižší, pak poplatek za mimořádnou splátku bude moci vystoupat maximálně na hodnotu 2% mimořádně spláceného objemu.

Další důležitou změnou je rozšíření důvodů mimořádné splátky zcela bez pokuty. Nově nebude účtován žádný poplatek v případě doplacení hypotéky z důvodu prodeje nemovitosti po dvou letech trvání úvěru. V původním znění zákona mohla v tomto případě být pokuta až 1%.

Autor článku: Jiří Havlas, EFA.
 

Jak se tato změna dotkne Vaší hypotéky?

Pošlete nám kontakt, my se s vámi spojíme a vše nezávazně probereme.

Kontaktní formulář

Chcete se dozvědět více?
Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat.

*
*
*
*
fullname: