Analýza hypotečního trhu - Květen 2023

Hlavní květnová novinka týkající se hypoték je zcela určitě zpráva od ČNB, že od července 2023 pravděpodobně dojde ke zrušení jednoho zásadního parametru, který mnoha lidem komplikoval přístup k vysněnému vlastnímu bydlení. Jedná so o parametr DSTI (debt service to income). Tedy poměr splátek všech úvěrů vůči měsíčnímu příjmu.

Do současné doby ČNB vyžadovala jeho držení na 45% respektive 50% u lidí mladších 36 let. Hlavně kvůli vyšším úrokovým sazbám tento limit často zbytečně komplikoval financování bydlení a podle guvernéra ČNB Aleše Michla již není zapotřebí. Postačí stávající limit DTI (debt to income) který říká, že lze mít zadlužení v maximální hodnotě 8,5 respektive 9,5 násobku ročního příjmu žadatelů. Cílem této změny je mírně zvýšit dostupnost bydlení pro jednotlivce a rodiny.

Z pohledu vývoje úrokových sazeb květen nepřinesl žádná veliká překvapení. Některé banky sazby zvedly (Raiffeisenbank, Moneta, Airbank) a oproti tomu některé instituce sazby jarní akcí snížily (například Komerční banka a Modrá pyramida). Průměr celého trhu je ale na takřka stejných hodnotách jako v minulých měsících. 

Této stagnační situaci může učinit přítrž další jednání rady ČNB na konci června, která stále hrozí zvyšováním úrokových sazeb. Na minulé radě tři ze sedmi členů hlasovali pro její zvýšení. Uvidíme koncem června zda se jim i nadále podaří udržet hodnotu REPO sazby 7%, která je takto beze změny již více než rok.

Stále platí, že mezi cenou zdrojů a nabídkovou úrokovou sazbou je poměrně hodně místa, a proto je logické na banku tlačit, aby nabídla výrazně lepší podmínky, než jsou ty bankou nabízené. S tímto vám mile rádi pomohou naši specialisté. S naší vyjednávací pozicí zaručujeme klientům ty nejlepší možné podmínky. A to jak z pohledu úrokové sazby, tak z pohledu dalších nákladů s hypotékou spojených.
 

Autor článku: Jiří Havlas, EFA.
zdroj dat: Patria, Golem finance

Potřebujete poradit s financováním nemovitosti?

Pošlete nám kontakt, my se s vámi spojíme.

Kontaktní formulář

Chcete se dozvědět více?
Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat.

*
*
*
*
fname: