Analýza hypotečního trhu - Září 2023


Předchozí dva měsíce byly ve znamení postupného poklesu meziroční inflace. V tuto chvíli máme tedy hodnotu inflace již na poměrně důstojnější hodnotě 6,9%. V minulém měsíci dokonce nastala situace mnoho let nevídaná. Opět jsme se setkali s malou deflací a ceny v meziměsíčním srovnání klesly o 0,7%. 


Budou klesat sazby hypoték?

Vypadá to tedy, že kroky vlády a ČNB v krocení inflace zatím fungují. Z pohledu hypoték zatím žádné zásadní změny nenastaly. Došlo opět jen ke kosmetickému poklesu v řádu setin procenta. Tento malý pokles byl umožněn nižší cenou peněz na finančním trhu. Tato cena ale v posledních týdnech opět rostla, takže k dalším zásadnějším poklesům jen tak nedojde. Základní úrokovou REPO sazbu ČNB také zcela určitě brzy snižovat nebude, protože by tím pravděpodobně vyvolala druhou vlnu inflace.


Koupit teď nebo čekat na lepší sazby?

Nadprůměrné sazby hypoték tu s námi tedy i přes optimistický vývoj inflace ještě nějakou dobu zůstanou. V dlouhodobém horizontu ale nejspíš dolů půjdou a proto u nás v Nyxus reality vnímáme jako správný krok při koupi nemovitosti volbu kratší 3 roky dlouhé fixace. 1 a dvouleté fixace jsou výrazně dražší může se stát, že za dobu tak krátké fixace stejně sazby nestihnou vyklesat na nějakou zajímavější hodnotu.

Každopádně pokud uvažujete o koupi nemovitosti, tak čekat na lepší sazbu se může velmi prodražit. S každým malým poklesem sazby totiž často roste poptávka, která může tlačit ceny nemovitostí nahoru. Můžete tedy ušetřit pár desetinek na sazbě první fixace ale celkově proděláte mnohem více díky vyšší ceně kupované nemovitosti.

Zdroj grafu vývoje spotřebitelských cen: https://www.czso.cz/csu/czso/inflace_spotrebitelske_ceny
Autor článku: Jiří Havlas, EFA.
 

Potřebujete poradit s financováním nemovitosti?

Pošlete nám kontakt, my se s vámi spojíme a vše nezávazně probereme.

Kontaktní formulář

Chcete se dozvědět více?
Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat.

*
*
*
*
email: phone: lname: fullname: