Kupovat nemovitost při vysokých sazbách?

Drahé peníze, vysoké úroky hypoték. Je dobrý nápad nyní kupovat bydlení, když jsou tak vysoké úrokové sazby? 

Lidé si berou hypotéky stále, jen se mění typ klientů. Současná doba nahrává klientům, kteří uvažují dlouhodobě a pořizují si nemovitost pro vlastní bydlení. Jirka popisuje svoje zkušenosti následovně:

“Spousta klientů kupovala nemovitost, když úrokové sazby klesly pod 3% p.a. - “levné peníze”. Jenomže, pokud mám hypotéku na 20 nebo 30 let, tak je téměř jistota, že sazby porostou a mně při další fixaci vyroste splátka.”

U hypotéky na 5.000.000 Kč se jedná o růst splátky přibližně o 10.000 Kč měsíčně, tedy 120.000 Kč ročně.
 


Naopak dnešní klienti vědí, že teď si vezmou hypotéku s úrokem okolo 6% p.a. - “dražší peníze”. A splátka při další fixaci se jim sníží..

Náš hypoteční specialista dodává: “Stejně za tu spoustu let někdy ty vysoké sazby “trefíte” ať už je počáteční sazba jakákoliv. Čekání na návrat historických minim s největší pravděpodobností bude znamenat doživotní odsouzení k bydlení v pronájmu.”

Pokud klient zvládne platit splátku při dnešních úrokových sazbách, pak jí zcela určitě zvládne platit i v budoucnu, kdy sazby velmi pravděpodobně opět klesnou k normální hladině. Hypotéka je produkt opravdu na mnoho let. Vzít si ji nyní s vyšší sazbou, než je dlouhodobý průměr (3%-4%) znamená, že vás s největší pravděpodobností čeká v budoucnosti snížení splátky.
 


Autor článku: Jiří Havlas, EFA.

Potřebujete poradit s financováním nemovitosti?

Pošlete nám kontakt, my se s vámi spojíme.

Kontaktní formulář

Chcete se dozvědět více?
Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat.

*
*
*
*
phone: fname: lname: